از دیرباز اساساً ظروف مختلف، فارغ از ارزشی که هر کدام از آن‌ها دارند، به واسطه سرویس که در آن قرار دارند بخشی از ارزش خود را به دست می‌آورند.

اقلام سرویس چینی کامل چیست؟

از دیرباز اساساً ظروف مختلف، فارغ از ارزشی که هر کدام از آن‌ها دارند، به واسطه سرویس که در آن قرار دارند بخشی از ارزش خود را به دست می‌آورند. ذهن انسانی به صورت ناخودآگاه ستایش‌گر نظم است و طبیعی است که مجموعه‌ای هماهنگ، با نقش‌های مشابه و متحد را خواسته یا ناخواسته تحسین کند؛ آن هم وقتی که پای میزبانی از افرادی در میان باشد که برای آن‌ها احترام زیادی قائل هستیم.

ظروف چینی نیز از این قاعده مستثنی نیستند و همه افراد علاقه دارند تا با مجموعه‌ای هماهنگ از اقلام سرویس چینی، از مشتریان خود میزبانی کنند. اما موضوعی که در این بین جای پرسش داشته و اغلب کنجکاوی افراد را برمی‌انگیزد، این است که آیا در واقع استاندارد یا معیار خاصی برای تعیین اجزای یک سرویس غذاخوری وجود دارد؟ به‌عبارتی دیگر در چه صورت می‌توان گفت اقلام سرویس چینی را به طور کامل مهیای میزبانی کرده‌ایم؟ با مجله ظرفستان همراه باشید تا نگاهی به این موضوع داشته باشیم.

سرویس پذیرایی شامل چه چیزهایی است؟

اغلب مشتریانی که در رابطه با کامل بودن سرویس پذیرایی و اقلام سرویس چینی خود نگرانی دارند، با این پرسش که سرویس پذیرایی شامل چه چیزهایی است مواجه می‌شوند. اما در در طرح این پرسش یک جنبه بسیار مهم را نباید نادیده گرفت. آن هم اینکه مقصود شما از سرویس پذیرایی، یک سرویس چند نفره است؟ تعداد نفراتی که از آن‌ها میزبانی می‌کنید و قصد اختصاص یک سرویس چینی برای پذیرایی از آن‌ها را دارید، در پاسخ به این پرسش بسیار مؤثر است. به طوری که حتی خود طراحان و تولیدکنندگان ظروف چینی، به طور سنتی سرویس‌های خود را در چند دسته‌بندی مختلف و بر مبنای تعداد نفرات عرضه می‌کنند.

به عنوان مثال یک سرویس خاص از یک نوع و طراحی از ظروف چینی را در فرمت 6 نفره و همان طراحی و نوع از ظروف را در فرمت 12 یا 18 نفره هم به بازار عرضه می‌کنند. البته بدیهی است که تعداد اقلام سرویس چینی در این دسته‌بندی‌ها متفاوت بوده و گاهاً حتی نوع ظروفی که در هر فرمت قرار می‌گیرند نیز تفاوت‌هایی دارند. پس با این حساب باید به تفکیک تعداد نفرات و فرمت‌ها با این پرسش مواجه شد که سرویس پذیرایی شامل چه چیزهایی است؟

یک نکته جانبی:

دقت داشته باشید که برای تعیین اقلام یک سرویس چینی، هیچ قاعده و قانون مطلقی وجود ندارد. اغلب تولیدکنندگان بر مبنای برخی قواعد ساده عرفی و سنتی و با در نظر داشتن تقاضای مشتریان در طول سالیان دراز، معیارها و استانداردهای خاصی را برای خود تعریف کرده‌اند. هرچند اغلب آن‌ها در رابطه با اصلی‌ترین اقلام ظروف چینی و تعداد اقلام اصلی توافق دارند، اما در جزئیات پیرو یک قاعده کلی و مطلق نیستند. به عبارتی دیگر ممکن است در یک برند خاص، سرویس 12 نفره بر مبنای یک فرمت 90 پارچه و در برندی دیگر با فرمت 101 پارچه تولید شود. این به معنی ناقص بودن سرویس اول نیست. این در حالی است که حتی تعداد نفراتی که سرویس نیز به آن‌ها اختصاص داده می‌شود، همیشه و در هر حال ثبات نیست. برخی برندها ممکن است سرویس‌های خود را در سه سطح 6، 12 و 24 نفره تولید و عرضه کنند و برخی دیگر سرویس 18 نفره نیز داشته باشند. مثلا سرویس‌های چینی تقدیس و اقلام سرویس چینی این برند محصولات در دسته‌بندی‌های 6، 12، 18 نفره به بازار عرضه می‌ کنند.

سرویس چینی 6 نفره شامل چیست و چند پارچه است؟

اقلام سرویس چینی 6 نفره در مجموع 30 پارچه هستند. از این 30 پارچه، 24 پارچه اصلی آن به چهار نوع بشقاب مختلف اختصاص داده می‌شود. 6 بشقاب غذاخوری، 6 بشقاب خورشت‌خوری، 6 بشقاب میوه‌خوری، 6 کاسه ماست‌خوری، در مجموع این 24 پارچه اصلی را در اقلام سرویس چینی 6 نفره تشکیل می‌دهند. همانطور که می‌بینید تعداد ظروف اصلی با تعداد نفراتی که این سرویس چینی به آن‌ها اختصاص داده شده، یکسان است؛ 6 پارچه از هر نوع بشقاب. اما علاوه بر این 24 پارچه اصلی، 6 پارچه دیگر از اقلام سرویس چینی 6 نفره به شما در میزبانی از میهمانان کمک می‌کنند: 1 عدد دیس متوسط، 1 عدد سالادخوری، 1 عدد سس‌خوری و در مجموع 3 عدد نمکدان. که در این بین از 3 عدد نمکدان یادشده، معمولاً و در اغلب مواقع، 1 عدد نمکدان بزرگ و 2 عدد از نمکدان‌ها کوچک‌تر هستند. آنچنان که پیداست یک سرویس چینی 6 نفره مطابق نامی که دارند، برای یک پذیرایی استاندارد از 6 نفر مهمان مناسب هستند و بیشتر بر چیدمان سفره رنگین و جذاب شما تمرکز داشته و خصلتی مینیمال دارند.

سرویس چینی 12 نفره شامل چه چیزهایی است؟ و چند پارچه است؟

اما در مورد اقلام سرویس چینی 12 نفره، همانطور که بدیهی است، شاهد افزایش تعداد اقلام و پارچه‌ها هستیم. این سرویس در عین اینکه پذیرایی از افراد بیشتری را هدف قرار داده، یک پذیرایی با جزئیات بیشتر و مجهزتر را نیز ممکن می‌سازد. به شکلی که در کنار تدارک تجربه‌ای به یاد ماندنی بر سر میز غذاخوری، در سایر بخش‌های پذیرایی نیز کنار شما و مهمانان است. معمولاً سرویس چینی 12 نفره مشتمل بر 82 پارچه هستند. 48 پارچه اصلی این سرویس شامل 4 نوع بشقاب برای هر نفر است؛ به بیانی دیگر 12 عدد بشقاب غذاخوری، 12 عدد بشقاب خورشت‌خوری، 12 عدد بشقاب میوه‌خوری، 12 عدد کاسه ماست‌خوری، 48 پارچه اصلی را در اقلام سرویس چینی 12 نفره تشکیل می‌دهند.
6 عدد نمکدان به طور معمول در دو سایز و با چیدمان 3 عدد بزرگ و 3 عدد کوچک به این 48 پارچه اضافه می‌شوند تا سفره شما را تکمیل کنند. البته 6 عدد حلقه دستمال، 3 عدد دیس در سایزهای بزرگ، کوچک و متوسط، 1 عدد سالادخوری بزرگ، 1 عدد سوپ‌خوری با درب و همچنین 1 عدد سس‌خوری نیز در میان اجزای یک سرویس چینی 12 نفره حضور دارند. در کنار این بخش از اقلام سرویس چینی، 6 عدد فنجان و 6 عدد زیرفنجان، 1 عدد قوری سرویس با درب، 1 عدد قندان سرویس با درب، 1 عدد شیرخوری و همچنین 1 عدد جاکره‌ای نیز در نظر گرفته شده است. دقت داشته باشید که مجموع تعداد اقلام سرویس چینی 12 نفره مطابق شمارشی که صورت گفت، 82 عدد است. اما همیشه و لزوماً سرویس‌های 12 نفره به صورت 82 پارچه عرضه نشده و بسته به شرایط ممکن است 85، 90، 92 یا 101 پارچه را نیز در این سرویس‌ها مشاهده کنید. نظر تولیدکننده و برخی از جزئیات مربوط به طراحی از جمله ذهنیتی که طراح در مورد شیوه پذیرایی از میهمانان دارد، بر تعداد اقلام اثر دارند.

سرویس چینی 18 نفره شامل چه چیزهایی است؟ و چند پارچه است؟

اما اکنون نوبت به اقلام سرویس چینی 18 نفره می‌رسد. در این سرویس تعداد اقلام با افزایش قابل توجهی به حدود 134 پارچه می‌رسد. افزایش تعداد ظروف اصلی کاملاً طبیعی و قابل پیش‌بینی خواهد بود. این در حالی است که به انواع ظروف اصلی نیز 6 عدد کاسه سوپ‌خوری اضافه شده است. به عبارتی دیگر ظروف اصلی این مجموعه 78 پارچه هستند؛ شامل 18 عدد بشقاب غذاخوری، 18 عدد بشقاب خورشت‌خوری، 18 عدد بشقاب میوه‌خوری، 18 عدد کاسه ماست‌خوری و همچنین 6 عدد کاسه سوپ‌خوری. تعداد دیس‌ها نیز افزایش یافته و در بین اجزای تشکیل دهنده یک سرویس چینی 18 نفره شاهد حضور 2 دیس بزرگ، 2 دیس متوسط و 2 دیس کوچک هستیم. در کنار این تعداد دیس، 2 عدد کاسه سالاد، 1 عدد سوپ‌خوری با درب، 6 عدد نمکدان، 1 عدد سس‌خوری و همچنین 2 عدد جادستمال و 1 عدد جاخلال، به زینت هرچه بیشتر سفره شما کمک می‌کنند. به تمام آن‌ها باید 12 عدد فنجان و 12 عدد زیرفنجان، 6 عدد قهوه‌خوری و 6 عدد زیرقهوه‌خوری، 1 عدد قوری، 1 عدد شیرخوری و 2 عدد قندان را اضافه کرد؛ برخی از پارچه های سرویس چینی 12 نفره که به شما در سرو قهوه و چایی کمک می‌کنند. با مروری بر اقلام یادشده، می‌توان متوجه شد این سرویس، همانطور که گفتیم مشتمل بر حدوداً 134 پارچه است.