چیدمان سفره و میز غذا از اموری است که بانوان با سلیقه به آن علاقمند هستند. یک سفره زیبا و خاص نیازمند خلاقیت و ایده های جدید می باشد. سفره آرایی در فرهنگ و سنت ایرانیان از اهمیت  بالایی برخودار است.

چیدمان سفره و میز غذا از اموری است که بانوان با سلیقه به آن علاقمند هستند. یک سفره زیبا و خاص نیازمند خلاقیت و ایده های جدید می باشد. سفره آرایی در فرهنگ و سنت ایرانیان از اهمیت  بالایی برخودار است.

چینش درست ظروف و غذا در کنار هم به شادابی انسان در هنگام غذا خوردن و در نتیجه جذب بهتر غذا کمک فراوانی می کند و سرعت هضم غذا را بالا می برد.

در این مطلب قصد داریم نکاتی برای چیدمان ظروف غذا خوری و سفره آرایی بیان کنیم.

اصول اصلی چیدمان میز غذاخوری

برای هر بانوی اصیل ایرانی سفره آرایی ناهار و شام یکی از مهم ترین بخش های میهمانی و خانه داری است. می توانید با خلاقیت و ظروف مناسب در مجالس خاص سفره را به زیباترین شکل تزیین کنید. سرویس های غذاخوری در نوع ها، سبک ها و تکه های متفاوتی موجود هستند. ایده ها و مدل های بسیار متنوع و شیکی برای تزیینات میز غذا به خصوص سفره غذای ایرانی وجود دارد که می توانید به شایستگی از میهمانان خود در ضیافت های مختلف پذیرایی نمایید.

تاثیر ظروف بر سفره آرایی
تاثیر ظروف بر سفره آرایی

اهمیت سرویس های غذاخوری در سفره آرایی

بر روی میز، ظروف غذاخوری اولین موردی است که چشم مهمان ها را به خود جلب می کند. ظروفی که در آن غذا می خورید به اندازه خود وعده غذایی اهمیت دارند. اینکه ظروف شما چه ظاهری داشته باشند، از چه چیزی ساخته شده باشند و چگونه مورد استفاده قرار گیرد باید در نظر گرفته شود.
چیدمان یک سفره زیبا و خاص نیازمند سلیقه  و ایده های جدید است. برای داشتن تزیینات ایده آل سفره باید در ابتدای کار محل قرار دادن ظرف ها و غذاها را مشخص کنید و سپس سعی کنید که همه وسایل مهم و ضروری سفره را در جای مناسب خود قرار دهید تا تزیین سفره زیبا و منظمی را داشته باشید.
استفاده از ظرف های متفاوت و جذاب می تواند تاثیر زیادی در زیبایی سفره شما داشته باشد و علاوه بر این تزئین دستمال سفره و گل آرایی می تواند زینت بخش سفره شام و یا ناهار باشد.

بهترین و متنوع ترین سرویس های غذاخوری چینی و آرکوپال را می توانید از طریق سایت ظرفستان مشاهده و خرید کنید و در هر جای ایران که هستید، سالم درب منزل تحویل بگیرید.

چیدمان سرویس قاشق و چنگال

این روزها قاشق و چنگال را بیشتر از جنس استیل یا همان فولاد ضد زنگ می سازند. در حال حاضر برندهای گوناگونی با طرح های متفاوت در بازار موجود است. در انتخاب طرح و رنگ هادقت کنید که با مدل سرویس غذا هارمونی داشته باشد و مانع از شلوغ شدن بیش از حد میز شام شود. محل قاشق در سمت راست بشقاب و چنگال در سمت چپ آن است. چاقو و قاشق کوچک بالای بشقاب ها برای صرف دسر قرار می گیرد. در ضمن لیوان ها همیشه بالای چاقو قرار داده می شود. بشقاب های تخت را اول و بشقاب گود را روی آن قرار دهید. با هنر و سلیقه خود به دستمال سفره فرم داده و روی بشقاب گود قرار دهید.

سرویس پارچ و لیوان

باید در محلی واقع شود که همه به آن دسترسی داشته باشند. بهتر است گل پارچ و لیوان هماهنگ با سرویس غذا خوری باشد. یک پارچ برای چهار تا شش نفر کفایت می کند. گیلاس نوشیدنی را در سمت راست لیوان آب قرار دهید. در کنار هر ظرف سالاد یک سس خوری قرار گیرد.

تاثیر ظروف بر سفره آرایی
تاثیر ظروف بر سفره آرایی

چیدمان سفره افطار

چیدمان و تزئین کردن سفره غذا برای مراسم افطاری از هنرهای زیبا خانه داری است که همیشه مورد توجه بیشتر خانم ها بوده است و اگر شما می خواهید تزیینات متفاوتی را برای سفره افطار داشته باشید بهتر است که در تزیینات همه وسایل مورد نیاز سفره حساسیت های لازم را به خرج دهید.

بهتر است برای داشتن سفره ای متفاوت و ایده آل برای مهمانی های مختلف ظرف غذاها و انواع سالادها و سبزی خوردن را به زیبایی و مهارت خاصی تزئین کنید.

در تزیینات سفره افطار سعی کنید کنار هر یک از بشقاب ها لیوان و چنگال و دستمال سفره قرار دهید و همچنین در وسط سفره جاهای خالی را برای غذای اصلی نگه دارید زیرا معمولا غذای اصلی در مراسم افطاری بعد از سرو خوردنی های دیگر بر سر سفره آورده می شود. تزئین دسرهایی نظیر شله زرد و فرنی و …. از مهم ترین مسائل برای زیبایی بیشتر سفره های افطاری است.

چیدمان میز صبحانه

صبحانه یکی از وعده های غذایی مهم به حساب می آید، که نقش مهمی در رشد و تقویت بدن و هم چنین حفظ سلامتی شما دارد، اما زیباسازی سفره در هنگام صبح یکی از راه هایی است که باعث می شود فرد کم اشتها یا بد غذا میل به خوردن پیدا کند.

تزیین صبحانه به روشی جذاب مانند گل برای کودکان کم اشتها باعث افزایش علاقه فرزندان به خوردن صبحانه می شود.

یکی از مهم ترین وعده های غذایی اصلی و میان وعده ها، صبحانه می باشد، که ناشتا و در شروع روز صرف می شود. داشتن یک سفره ی کامل می تواند انرژی لازم برای فعالیت های در طی روز را به ما ببخشد و برای جذاب ساختن غذا و افزایش اشتها، آن هم در اول صبح سفره ای تزیین شده و آراسته را در مقابل خانواده و خود پهن می کنیم.