سینک ظرفشویی یکی از آلوده‌ترین نقاط خانه است. چرا که ته مانده غذایی، ظرف‌های کثیف و میوه و سبزیجات گِل‌آلود در آن شسته و تمیز می‌شوند.

حتما این نکته را شنیده اید که سینک ظرفشویی یکی از آلوده‌ترین نقاط خانه است. چرا که ته مانده غذایی، ظرف‌های کثیف و میوه و سبزیجات گِل‌آلود در آن شسته و تمیز می‌شوند. به همین دلیل حتما باید هر چند وقت یک بار سینک ظرفشویی را ضدعفونی کنید.

اگر چه اغلب سینک‌های ظرفشویی این روزها از جنس‌های مرغوب و استیل‌های ضدزنگ ساخته میشوند، ولی این دلیل نمیشود که این سینک‌ها کثیف یا کدر نشوند! مسلما همه‌ی سنک‌ها بعد از مدتی از حالت اولیه خارج میشوند. خوشبخانه چند روش برای تمیز کردن این نوع سینک‌ها و براق کردن دوباره‌ی آن‌ها وجود دارد که در ادامه شرح میدهیم.

چند روش تمیز کردن سینک ظرفشویی استیل
چند روش تمیز کردن سینک ظرفشویی استیل

1. آب داغ و مایع ظرفشویی

از ساده‌ترین روش‌های پاک کردن سینک ظرفشویی استیل، استفاده از مایع ظرفشویی و آب داغ است. مایع ظرفشویی قدرت پاک‌کنندگی چربی و جرم بالایی دارد. از این رو مقداری مایع ظرفشویی روی یک دستمال نخی یا اسفنج بریزید و تمام ظرفشویی را تمیز کنید.

بسیاری از افراد در تمیز کردن سینک ظرفشویی استیل از سیم ظرفشویی یا اسکاچ استفاده می‌کنند. در واقع سیم ظرفشویی باعث خراشیده شدن سینک استیل می‌شود و درنتیجه تجمع باکتری‌های در خراش‌های سینک افزایش می‌یابد.

در پایان آب داغ روی سینک بریزید و ترکیب مایع ظرفشویی را کاملا پاک کنید. آب داغ خاصیت پاک کنندگی بالایی دارد که خود نیز می‌توانند تا حدودی جرم روی سینک ظرفشویی استیل را از بین ببرد که این روش بسیار آسان است.

2. جوش شیرین و لیمو

اگر نمی‌خواهید از مایع ظرفشویی استفاده کنید یا به مواد پاک‌کننده شیمیایی حساسیت دارید، می توانید از جوش شیرین و لیمو استفاده کنید. این دو پاک‌کننده جزء پاک‌کننده‌های قدیمی و پرقدرت محسوب می‌شوند که تاثیر زیادی در تمیز کردن سینک ظرفشویی استیل دارند.

مقداری جوش شیرین را با کمی آبلیمو ترکیب کنید. این ترکیب را داخل سینک استیل ظرفشویی بریزید و تا ۱۰ دقیقه صبر کنید تا کاملا جرم و چربی از داخل سینک پاک شود. سپس با آب داغ داخل سینک را کاملا بشویید.

در صورتی که جوش شیرین به سادگی از سینک استیل پاک نشد، می‌تواند از یک مسواک نرم استفاده کنید تا این ترکیب کاملا از ظرفشویی پاک شود. توصیه می‌کنیم این روش را حداقل یک بار در هفته انجام دهید تا سینک ظرفشویی‌تان کاملا ضدعفونی شود.

چند روش تمیز کردن سینک ظرفشویی استیل
چند روش تمیز کردن سینک ظرفشویی استیل

3. آرد ظرفشویی استیل را درخشان می‌کند

یکی از روش‌های ساده درخشان کردن سینک ظرفشویی استیل، استفاده از آرد است. از این جهت ابتدا سینک استیل ظرفشویی را با یک حوله، کاملا خشک کنید تا اثری از لکه آب باقی نماند. در صورتی که لکه آب داخل سینک باشد، آرد تبدیل به خمیر می‌شود و تاثیری در درخشان کردن سینک استیل ندارد.

مقداری آرد روی سینک بریزید و کمی صبر کنید. آرد نه تنها باعث درخشان شدن سینک استیل می‌شود، بلکه هر گونه لکه را از روی سینک پاک می‌کند و سینک ظرفشویی همچون روز اول درخشان می‌شود. سپس با یک دستمال تمیز آرد را از سینک پاک کنید و در نهایت سینک ظرفشویی را با آب داغ بشویید تا شاهد درخشش آن شوید.

4. ضدعفونی کردن سینک

با وجود افزایش بیماری‌های عفونی و ویروسی در این سال‌ها، توصیه می‌کنیم به منظور رعایت بیشتر بهداشت و حفظ سلامت خود و خانواده‌تان، پس از استفاده از سینک ظرفشویی و شستن میوه و سبزیجات، آن را با الکل یا ژل مخصوص، ضدعفونی کنید. اسپری الکل کمک بسزایی در از بین بردن باکتری و ویروس‌ها دارد.

چند روش تمیز کردن سینک ظرفشویی استیل
چند روش تمیز کردن سینک ظرفشویی استیل

5. سرکه سفید

سرکه سفید یک پاک‌کننده قدیمی و قوی است که مانع حساسیت پوستی می‌شود. در صورتی که روی سینک ظرفشویی استیل لکه آب، چربی یا لکه غذایی قرار دارد، بهترین روش پاک کردن لکه سینک استیل، استفاده از سرکه سفید است که به سادگی لکه‌های را پاک و تمیز می‌کند.