کیفیت ظروف چینی به عوامل مختلفی وابسته است. در این مطلب می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که چگونه کیفیت ظروف چینی را تشخیص دهیم.

کیفیت ظروف چینی به عوامل مختلفی وابسته است. در این مطلب می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که چگونه کیفیت ظروف چینی را تشخیص دهیم.

سرویس چینی‌های موجود در بازار ایران از دو نوع متریال و ماده اولیه تهیه شده است.

چینی که به نام پرسلاین معروف است و از قدیم الایام تولید می‌شده و کیفیت‌های متفاوتی بسته به میزان سفیدی، وزن، خال و لک و عبور نور دارد که هر کدام از این آیتم‌ها در کیفیت و قیمت نهایی محصول تأثیر مستقیم دارد.

بن یا همان چینی استخوانی که چند سالی است تولید می شود و متریال و ماده اولیه آن شبیه چینی است ولی در فرآیند تهیه ماده اولیه از استخوان جانداران و حیوانات هم استفاده می شود و به همین دلیل به بن یا چینی استخوانی معروف است.

اکثر ظروف چینی که در ایران تولید و عرضه می شوند از چینی (پرسلاین) استفاده شده و تنها کیفیت متفاوتی دارند که با نگاهی دقیق به محصول نهایی میتوان میزان کیفیت آن را بر اساس عوامل زیر بررسی کرد:

  • میزان سفیدی

  • وزن بر اساس ضخامت و قطر

  • خال و لک

  • عبور نور

میزان سفیدی

میزان سفیدی چینی نشان از کیفیت مواد اولیه و تولید دارد، اگر شما بشقابی ساده از چند برند را کنار هم قرار دهید با نگاهی دقیق متوجه تفاوت طیف رنگ سفید و ضمینه هر کدام خواهید شد، در نتیجه هر چه رنگ چینی به سفید نزدیک تر باشد، با کیفیت تر است. برندهای مختلف موجود در بازار ایران کیفیت های متفاوتی از سفیدی را ارائه می کنند، برخی به رنگ طوسی و خاکستری تمایل دارند و بعضی به سفید نزدیک ترند. با کنار هم قراردادن هر کدام میتوان میزان سفیدی و تفاوت رنگ آن ها را تشخیص داد.

در میان تمام برندهای تولید ایران با قطعیت می توان گفت که چینی زرین ایران بهترین کیفیت تولید چینی و سفیدترین رنگ ممکن را تولید می‌کند. در میان تمام ظروف تولید چینی زرین ایران، سری شهرزاد (FDC) سفیدترین، شفاف‌ترین و سخت‌ترین بدنه چینی در دنیا را دارد، FDC با درجه سپیدی 91%، سختی بدنه 7/5 و سختی لعاب 5/5 موهس، شفافیت و نورگذری بی نظیر از جمله مرغوب ترین بدنه ظروف چینی در جهان به حساب می آید. این چینی حاصل تلاش پنج ساله تیم تحقیق و توسعه چینی زرین ایران می باشد. این محصول،‌ با شماره 88626 به عنوان اختراع به ثبت رسیده و برای نخستین بار در سال 2015 در نمایشگاه فرانکفورت آلمان از آن رونمایی شد.

وزن بر اساس ضخامت و قطر

حتما هر چه یک ظرف سبک تر، استفاده از آن راحت‌تر پس بر اساس این فرمول وزن یکی از مهمترین شاخص‌های تشخیص کیفی و انتخاب نهایی محصول چینی است. اما تنها سبکی یک محصول تعیین کننده وزن کم آن نیست بلکه قطر آن هم مهم است بخصوص در ظروفی که برجستگی‌هایی روی آن‌ها کار شده که در نهایت قطر اولیه ظرف را بیشتر می‌کند.

پس دقت کنید که چه انتظاری از میزان سبکی یک محصول دارید چرا که هر قطعه، مدل و طرحی امکان دارد که قطر متفاوتی داشته باشد که بتوان محصول نهایی را زیباتر کند. پس معیار وزن بر اساس قطر بهترین میزان برای تعیین سبکی و سنگینی یک ظرف چینی است.

بطور مثال سری رادیانس از چینی زرین ایران نقوش برجسته منتظم و ملایم روی بدنه خود دارد که کمی به قطر و ضخامت ظرف اضافه می کند ولی وزن نهایی محصول سبک و قابل قبول است.

خال و لک

این آیتم از مبحث میزان سفیدی، جداست. چرا که ممکن است یک محصول میزان سفیدی قابل توجهی داشته باشد ولی با نگاهی دقیق متوجه لک و خال و فرورفتگی های ریزی در آن شوید و این بخش مهمترین قسمت برای تشخیص کیفیت یک محصول چینی است چرا که سفیدی بر اساس طرح و رنگ قابل تغییر است اما خال و لک بر روی ظرف در هر صورت دیده می‌شود و دانه‌های ریز بصورت نقاط تیره با کمی دقت بر روی ظروف جلوه نامناسبی دارد.

در خرید سرویس چینی باید دقت کنید که مواد بکار رفته و ساخت ظروف به شکلی باشد که محصول نهایی صیقلی، بدون کوچکترین فرو رفتگی، بدون هرگونه خال و لک باشد. برندهای معتبر مثل چینی زرین از بهترین مواد اولیه و پیشرفته ترین دستگاه های خودکار و نیمه خودکار برای تولید محصول چینی استفاده می کنند که مشکلات از این دست را نمی‌توان در این محصولات مشاهده و پیدا کرد.

عبور نور

میزان عبور نور از ظرف به ضخامت و کیفیت ماده اولیه تولید بستگی مستقیم داشته و این آیتم در ظروف با ماده پرسلاین کمتر جلوه می‌کند و تنها ظروف بسیار با کیفیت عبور نور دارند و اگر شما ظرفی انتخاب کردید که نور را به میزان خوبی از خود عبور داد یعنی وزن، کیفیت و قطر مناسبی دارد.

تیم تحقیق و توسعه چینی زرین ایران با تلاش پنج ساله موفق به تولید FDC یا Fine Diamond China مخفف نام تجاری محصولی است که مرغوبترین پرسلان (چینی) تولید شده در جهان به حساب می‌آید.

FDC که به نام شهرزاد شناخته شده سفیدترین، شفاف‌ترین و سخت‌ترین چینی در دنیا است. برای تست میزان نور عبوری از آن می‌توانید یکی از قطعات آن مثل پلوخوری یا پیش‌دستی را در مقابل چراغ یا نور قرار دهید و میزان شفافیت آن را به راحتی تشخیص دهید.

نتیجه گیری

در خرید ظروف چینی به بازخورد و نظرات دیگران اهمیت دهید و بدانید اگر برندی سال‌ها در بالاترین سطح مانده و نقل زبان همگان است حتما کیفیت درخوری داشته زیرا سرویس چینی جزو اقلام مصرفی نیست و با یک بار خرید بارها و سال‌ها از آن استفاده می شود و در طول زمان میزان کیفیت، ماندگاری طرح و رنگ قابل تشخیص است. چه بسا بسیاری ظروف چینی خارجی که در نگاه اول جلوه زیبایی دارند ولی بعد از گذشت مدتی بخاطر کیفیت پایین مواد استفاده شده تمام زیبایی خود را از دست داده و پر از عیب و ایرادات می‌شوند.

چینی زرین ایران معتبرترین تولیدکننده ظروف چینی در خاورمیانه و یکی از مدرن ترین کارخانجات این صنعت در جهان است و به همین سبب قادر بوده است محصولات خود را به بیش از 20 کشور عمدتا اروپایی نظیر آلمان، اسپانیا، ایتالیا، فرانسه، انگلستان، سوئد، هلند، ترکیه، روسیه، کانادا، عربستان، امارات متحده عربی و هندوستان صادر نماید.